• Charlotte

Charlotte Brontë

Charlotte Bronte İngiliz edebiyatının klasikleri arasına girmiş eserleri ile ünlü üç kardeşin en büyüğüdür.

21 Nisan 1816 yılında İngiltere'de dünyaya gelmiştir. 1824 senesinde kardeşleri ile birlikte öğrenime başlayan Bronte, Clergy Daughters'ın sağlıksız koşulları nedeni ile hastalandı, iki kardeşi burada rahatsızlanarak hayatlarını kaybettiler.

Mirfield'de yer alan Roe Head okuluna devam eden Bronte, mezun olduktan sonra aynı okulunda öğretmenlik yaptı. Bir dönem evlerde mürebbiyelik yaptıktan sonra kardeşi Emily ile birlikte Brüksel'de yeniden öğretmenlik yapmaya başladı. 1846 yılında üç kız kardeş belirledikleri mahlaslar ile birlikte şiir kitaplarını yayımladılar. Bu kitap sadece iki adet sattı ve büyük hayal kırıklığı yaşadılar. 1948 yılında ailede tek erkek olan Branwell'in ölmesi, aynı yıl kardeşinin cenazesinde rahatsızlanan Emily'in ölmesi ve Anna'nın ölmesi ile babası ile tek kalan Charlotte bunalıma girdi. Bu depresyonla yaşasa da yazmaya devam etti.

Jane Eyre mahlası ile yayıncıların dikkatini çekmeyi başardı. Yayıncıların ısrarları üzerine Londra seyahatine çıktı ama babası ile ilgilenebilmek için seyahatini kısa tuttu. Bir zaman sonra da babasının bakıcısıyla evlendi. Evliliğinden kısa bir müddet sonra anne olacağı haberini aldı. Hamileliğin 9. Ayında, 31 Mart 1855 yılında vefat etti. Tüberküloz, tifüs veya hamileliğinde yaşadığı bir rahatsızlıktan dolayı öldüğü öne sürüldü.
Yazarın Oğlak'taki Kitapları

%40
Profesör
Charlotte Brontë

%40
₺40,00
₺24,00