Oğlak Yayınları

1993 yılında kurulan Oğlak Yayınları, Türk ve dünya edebiyatından çağdaş yapıtlar, klasikler, popüler bilim kitapları, nitelikli gastronomi kitapları yayımlamaktadır.

Gastronomi: Nevin Halıcı, Vefa Zat, Deniz Gürsoy gibi konusunun uzmanı yazarların yanı sıra Oğlak Yayınları dünyanın en önemli gastronomi kitabı olarak kabul edilen Larousse Gastronomique’in de yayımcısıdır. Oğlak Yayınları’nın yemek kültürüyle ilgili zengin kitaplığına katkıda bulunanlar arasında Tekel’in Nesi Kaldı ile Kerim Yanık’ı, vegan kitaplarıyla Murat Kınıkoğlu, Bir Aşçının Dünlüğü ile Murat Aslan’ı sayabiliriz. Alexandre Dumas’nın Mutfak Sözlüğü ile Nevin Halıcı’nın Açıklamalı Yemek ve Mutfak Terimleri Sözlüğü ise yemek kültürü kitaplarının vazgeçilmezleri arasındadır.

Maceraperest Kitaplar markasıyla polisiye ve korku edebiyatının en zengin listelerinden biri olan Oğlak Yayınları, Erol Üyepazarcı’nın Korkmayınız Mr. Sherlock Holmes adlı kaynak niteliğindeki kitabını da okurlara ulaştırmaktadır. Maceraperest yazarlar arasında Çağatay Yaşmut, Suphi Varım, Nuray Atacık, Armağan Tunaboylu, Ercan Akbay, Elvan Sayar, Yaprak Öz, Demokan Atasoy, Işın Beril Tetik, Cenk Çalışır, Evren Buda ilk akla gelen isimlerdendir.

Oğlak Klasikleri arasında tüm yapıtlarıyla Nahit Sırrı Örik, Üç İstanbul ile Mithat Cemal Kuntay, Ak Saçlı Genç Kız, Çulluk ve Pervin Abla ile Mahmut Yesari, Komünist Manifesto ile Karl Max-Frederick Engels’in yanı sıra, Balzac, Zola, de Sade, Sand, Hugo, Dumas da yer almaktadır. İlahi Komedya ile Decameron ise Türkçe’deki ilk sansürsüz ve eksiksiz baskı olma özelliği taşımaktadır.

Bilimsel Kitaplar’ın yanı sıra, Oğlak’ın Güzel Kitaplar adlı bir serisi de bulunmaktadır. Bu seride Dünyamızı Biçimlendiren Olağanüstü Bitkiler, Eski Dünyanın Yetmiş Büyük Gizemi, Tarih Boyunca Akdeniz Uygarlıkları gibi kitapları sayabiliriz. Rekin Teksoy’un Sinema Tarihi, Türk Sineması ve Ansiklopedik Sinema Terimleri Sözlüğü ise Oğlak Yayınları’nın ansiklopedik kitaplarının en iyi örneklerinden biridir. Ertuğrul Sevsay’ın hazırladığı Türk Tangosunun Kurucusu Necip Celâl Andel kitabıysa kapsamlı bir monografidir. Ayrıca bu yıl listemize Gökhan Akçura’nın çok keyif alarak okuyacağınızdan emin olduğumuz kitaplarını da ekledik.

Oğlak’ın çağdaş Türk edebiyatı kitapları, Can Orhun, Daryo D. Beskinazi, Lale Tara, Deniz Kavukçuoğlu ve Selçuk Erez ile zenginleşerek devam etmektedir. Oğlak Yayınları Maceraperest Çizgiler ile Türkiye’de çizgi romanı da yeniden gündeme taşımıştır.