Oğlak Yayınları

1993 yılında kurulan Oğlak Yayınları, Türk ve dünya edebiyatından seçkin eserler, popüler bilimsel kitaplar, sevilen yazarlardan nitelikli yemek ve yemek kültürü kitapları, Türk ve dünya yazınının önemli klasiklerini yayımlamaktadır. Oğlak Yayınları, Türk klasiklerinin kaybolmaya yüz tutmuş, mükemmel Türkçe’si ve sarsıcı hikâyeleri ile Nahit Sırrı Örik’i, Mithat Cemal Kuntay’ın, Türk edebiyatının tartışmasız en güzel romanlarından biri olan Üç İstanbul’unu ve Osmanlıca’da kalmış önemli edebiyat eserlerini hakkını vererek yayımladı: Ahmet Rasim/Şehir Mektupları, Ahmet Haşim/Bütün Kitapları, Şemseddin Sami/Taaşşuk-ı Tal’at ve Fitnat…

Bilimsel kitaplar dizisiyle bu çalışmaları sadece üniversite yayınları arasında bırakmayarak tarih, fizik, sinema, ekoloji, İslamiyet, dilbilim gibi çeşitli konularda popüler sosyal bilim kitaplarını yeniden gündeme getirdi: Babinger’in elli yıldır yayımlanamayan kitabı Fatih, ve Rekin Teksoy’un Dünya Sinema Tarihi,

Dünya edebiyatının klasiklerini, mükemmel, yeni çevirileriyle aranan kitaplar hâline getirdi: Victor Hugo/Sefiller, Gustave Flaubert/Madam Bovary, Honore de Balzac/Goriot Baba, Marquis de Sade/Erdemle Kırbaçlanan Kadın… Oğlak Şiir dizisini şiir dergisi Ludingirra ve edebiyat dizisini edebiyat dergisi Nar tamamladı.

Türk okurunu, Decameron’un sansürlü çevirilerine ve İlahi Komedya’nın eski, eksik düzyazı çevirisine mahkûm etmeden, Rekin Teksoy’un mükemmel çevirileriyle buluşturdu.

Polisiye okurları için Maceraperest Kitaplar markasını kurdu. İyi polisiye, iyi edebiyattır düsturuyla yola çıkarak bu alanda Türk polisiye edebiyat dünyasına yeni yazarlar kazandırırken dünya polisiyelerinin de büyük ustalarını iyi çevirilerle Türk okuruyla buluşturdu. Fener Balığı/Nuray Atacık; Başkomiser Galip Polisiyeleri/Çağatay Yaşmut; Metin Çakır Polisiyeleri/Armağan Tunaboylu; Fotoğrafçılar Kulübü ile Akılçelen / Ercan Akbay; Matthew Scudder Polisiyeleri/Lawrence Block; İstanbul Polisiyeleri/Barbara Nadel; Mahkeme Polisiyeleri/Richard North Patterson ve Erol Üyepazarcı’nın Türkiye’deki polisiye romanın 125 yıllık öyküsünü anlattığı Korkmayınız Mister Sherlock Holmes!..

Yemek kitapları algısını sadece reçete veren kitaplardan çıkararak Yemek Kültürü kitapları hâline getirdi. Elliye yakın yemek ve yemek kültürü kitabını, kaliteli kâğıt, dört renk fotograflı, ciltli ve kutulu baskılarla okurlara sundu. Deniz Gürsoy’un Gastronomi Tarihi, Tarihin Süzgecinde Mutfak Kültürü, Bir Lezzet Cenneti Gurme Kent Gaziantep, Lezzetin Fizyolojisi… Bu alanda çok önemli sözlük ve ansiklopediler yayımladı. Açıklamalı Yemek ve Mutfak Terimleri Sözlüğü, Duma’nın Yemek Ansiklopedisi… Fransa’nın gelmiş geçmiş en geniş yemek kültürü kitabı ve aynı zamanda dünyanın en büyük mutfak ansiklopedisi olan Larousse Gastronomique’i iki cilt hâlinde, lüks baskısıyla okurlara ulaştırdı.
Batı’da renkli ve nefis ciltler olarak basılan “güzel” kitapları Batı’nın tekelinden çıkararak başarılı çevirilerle, aynı kalitede kitaplar üreterek Oğlak Güzel Kitaplar dizisini yarattı. Dünyamızı Biçimlendiren Olağanüstü Bitkiler, Eski Dünya’nın Yetmiş Büyük Gizemi, Çerkes Güzeli, Gizli Örgütler, Tarih Boyunca Akdeniz Uygarlıkları... Çizgi Roman Dizisi için, Maceraperest Çizgiler markasını açtı. Teks, Dampyr, Dylan Dog, Martin Mystère, Zagor, Julia, Nathan Never, Dragonero gibi kahramanları çizgi roman severler için aynı çatı altında birleştirdi.
Roman, hikâye, deneme, gezi vb türlerden eserleri, “Kitaplarım hep yanımda bulunsun, kolayca taşıyabileyim” diyen okurlar için cep formatında tasarlayıp Cepte Kitaplar markasıyla yayımlamaya başladı.
Oğlak Yayınları sadece Türkçe yayınlarla sınırlı kalmayarak İngilizce yayımladığı Turkish Cinema, Turkish Cuisine in Historical Perspective, A Taste of Heaven in Turkey Gourmet Cuisine of Gaziantep ve An Ottoman Saga gibi kitapları ve çok daha fazlasıyla yayın hayatına devam ediyor.