Oğlak Yayınları

1993 yılında kurulan Oğlak Yayınları, Türk ve dünya edebiyatından çağdaş yapıtlar, klasikler, popüler bilim kitapları, deneme-inceleme-araştırma, nitelikli gastronomi ve polisiye kitapları yayımlamaktadır.

Gastronomi:  Deniz Gürsoy, Nevin Halıcı, Vefa Zat gibi konusunun uzmanı yazarların yanı sıra Oğlak Yayınları dünyanın en önemli gastronomi kitabı olarak kabul edilen Larousse Gastronomique’in de yayımcısıdır. Oğlak Yayınları’nın yemek kültürüyle ilgili zengin kitaplığına katkıda bulunanlar arasında Deniz Gürsoy’un Gastronomi Tarihi, Tarihin Süzgecinde Mutfak Kültürümüz ile birlikte yirmi üç kitabıyla Deniz Gürsoy’u, Tekel’di Özel Oldu ve diğer kitaplarıyla Kerim Yanık’ı, vegan kitaplarıyla Murat Kınıkoğlu ve İ. Can Şiram, Bir Aşçının Dünlüğü ile Murat Aslan’ı sayabiliriz. Alexandre Dumas’nın Mutfak Sözlüğü ile Nevin Halıcı’nın Açıklamalı Yemek ve Mutfak Terimleri Sözlüğü ise yemek kültürü kitaplarının vazgeçilmezleri arasındadır.

Maceraperest Kitaplar markasıyla polisiye ve korku edebiyatının en zengin listelerinden biri olan Oğlak Yayınları, Erol Üyepazarcı’nın Korkmayınız Mr. Sherlock Holmes adlı kaynak niteliğindeki kitabını da okurlara ulaştırmaktadır. Maceraperest yazarlar arasında Armağan Tunaboylu, Burak Akgüç, Cenk Çalışır, Çağatay Yaşmut, Demokan Atasoy, Ercan Akbay, Işın Beril Tetik, Nuray Atacık, Suphi Varım, Yaprak Öz ilk akla gelen isimlerdendir.

Ahmet Midhad Efendi, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Kerime Nadir, Mehmet Rauf gibi yazarlarımızın yapıtları da Klasik Maceraperest Kitaplar adı altında okuyucularımıza sunulmaktadır.

Oğlak Klasikleri arasında Sultan Hamid Düşerken, Tersine Giden Yol, Eve Düşen Yıldırım ve diğer yapıtlarıyla Nahit Sırrı Örik, Üç İstanbul ile Mithat Cemal Kuntay, Ak Saçlı Genç Kız, Çulluk, Pervin Abla ve Tipi Dindi ile Mahmut Yesari, Komünist Manifesto ile Karl Max-Frederick Engels’in yanı sıra, Pierre Loti, Honorè De Balzac, Emile Zola, Marquis de Sade, George Sand, Victor Hugo, Alexandre Dumas da yer almaktadır. İlahi Komedya ile Decameron ise Türkçe’deki ilk sansürsüz ve eksiksiz baskı olma özelliği taşımaktadır.

Deneme/İnceleme/Araştırma kitapları arasında Rekin Teksoy’un Sinema Tarihi ve Türk Sineması kitapları, Emre Aracı’nın Londra’da Türk İzleri adlı kitapları okuyucularımıza sunulmaktadır.

Oğlak’ın Güzel Kitaplar adlı bir serisi altında Dünyamızı Biçimlendiren Olağanüstü Bitkiler, Eski Dünyanın Yetmiş Büyük Gizemi, Tarih Boyunca Akdeniz Uygarlıkları gibi kitapları sayabiliriz. ve Ansiklopedik Sinema Terimleri Sözlüğü ise Oğlak Yayınları’nın ansiklopedik kitaplarının en iyi örneklerindendir. Ertuğrul Sevsay’ın hazırladığı Türk Tangosunun Kurucusu Necip Celâl Andel kitabıysa kapsamlı bir monografidir.

İstanbul Kitapları’na Gökhan Akçura’nın çok keyif alarak okuyacağınızdan emin olduğumuz kitaplarını da ekledik.

Oğlak’ın çağdaş Türk edebiyatı kitapları Daryo D. Beskinazi, Selçuk Erez, Adil İzci, Deniz Kavukçuoğlu, Can Orhun ve Tülay Uluser ile zenginleşerek devam etmektedir.