Vefa Zat

1941 yılında İzmir'de doğdu. 1953 yılında Samatya'da Bülent'in esnaf meyhanesinde miço olarak başladığı profesyonel meslek yaşamını, 1955 yılından itibaren duayen bir barmen hâline geleceği İstanbul Hilton Oteli'nde sürdürdü. 1960'larda yönetici konumuna getirildi. 1980 yılında Hilton'dan emekli olduğunda servis yaptığı tarihi şahsiyetler arasında İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Kraliçe II. Elizabeth, Charles de Gaulle, Şah Rıza Pehlevi gibi devlet büyükleri ve Louis Armstrong'tan Liz Taylor'a, Jerry Lewis'ten Dr. Christiaan Barnard'a, Gönül Yazar'dan Metin Oktay'a, Benli Belkıs'tan Ümit Deniz'e uzanan pek çok renkli sima bulunuyordu.

Emekliliğinde çeşitli turistik tesislerde yöneticilik yapmaya devam etse de asıl uğraşı yazı oldu. İlkin pratisyen eğitimci olarak verdiği dersleri ve hayat boyu biriktirdiği mesleki notlarını
Barmeniniz Diyor ki, Şerefe, Uluslararası Kokteyller, Servis-Bar ve Kokteyl Rehberi, Kokteyl Sanatı: Lezzetlerle Dans gibi kitaplarda derleyip genç profesyonellere aktardı. 1994 yılında yayımlanan Âdâbıyla Rakı ve Çilingir Sofrası kitabıyla birlikte her dönemde bir parçası olduğu rakı kültürüyle ilgili araştırmalara ağırlık verdi. Ardından gelen Eski İstanbul Meyhaneleri ve Biz Rakı İçeriz kitapları genişleyerek süren bu çabanın yansımasıydı. Ayrıca eğlence hayatının farklı renklerini tarihsel perspektif içinde anlattığı Eski İstanbul Barları, Eski İstanbul Otelleri ve anılarını aktardığı Barmen: Suriçi'nden Hilton'a Yudum Yudum İstanbul kitapları yayımlandı. Şair yanını ise "esrik şiirler" diye adlandırdığı Ömür Çiçekleri kitabına yansıttı. Rakı Ansiklopedisi'nin fikir babası ve dinamosu Vefa Zat, köşe yazılarını büyükkeyif.com ve meyhanedeyiz.biz internet portallarında sürdürdü.

Vefa Zat'ı 2019 Mayıs ayında kaybettik.
Yazarın Oğlak'taki Kitapları