Cenk R. Girginol

22.03.1980 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Öğretim sonrası çalışma hayatına Unilever şirketinde başlamış, satış ve organizasyon bölge yöneticiliğinin ardından 2003 yılında Egro Coffee Systems kurucu kadro ile kahve sektörüne giriş yapmıştır. 4 yıl boyunca satış yöneticiliği ve kahve eğitmenliği görevleri ile organizasyon yapısını büyütmüş, yurtdışı aldığı kahve eğitimleri ve yurtiçinde barista eğitmenliği ile gelişime katkıda bulunup, sektör içindeki baristaları yetiştirmiştir.

Sırasıyla Italyan Caffe Vergnano ve Italyan Lavazza kahve firmalarının Türkiye kurulumlarında yöneticilik ve Genel Koordinatörlük görevlerini yürütmüş, barista eğitimlerini yoğun biçimde alınan yeni eğitim ve sertifikalar ile güçlendirmiştir.

2010 yılında 90 yıllık aile şirketinin yönetimine üstlenerek kahve kavurma ve üretim tesisini kurmuş ve Ar-ge çalışmalarını geliştirmiştir. Kahve adına seminerler ve eğitimler bu dönemden itibaren yoğunlukla ele alınmış ve İsviçre’de mevcut butik bir kahve markasının da kahve ar-ge geliştirmesinde tadım (cupping) uzmanı olarak aktif görevler almaya başlamıştır.

2016 yılında, yazımı 6 yıl süren Türkiye’nin ilk kahve biyografi kitabı Kahve-Topraktan Fincana'yı yayımlamıştır. Kitap 2019 yılı başı itibariyle 9. Baskısı ile raflardaki yerini alırken; kahve adına seminerler, eğitimler ve imza günü aktiviteleri ile barista ve kahve severler ile bir araya gelmeye devam etmektedir. Sektörün en önemli sürekli yayınlarından; “Breakfast” ve “Food Time” dergilerinde kendi köşesinde yazıları , “Kahve” Dergisinin Yayın Danışmanı ve dergi yazarı olarak, kahve hakkındaki bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya devam eden Cenk R. Girginol konuk olarak katıldığı televizyon programlarında da kahve severlerin ilgisi ile kahve adına söyleşilerini sürdürmektedir.

2017 başında kitap ödüllerinin oscarı kabul edilen Gourmand World Cookbook Awards tarafından kitabı “2017-Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı” ödülüne layık görülmüş, Mayıs ayı’ndaki “Best in the World” Dünya şampiyonasında Finalist olarak Türkiye’yi temsil etmiş ve 27 Mayıs 2017 tarihinde “Best in the World”- 2017 Dünya’nın En İyi Kahve Kitabı ödülünü kazanmıştır. 2018 yılı içinde de Amerika’nın en prestijli kitap ödüllerinden biri olarak kabul edilen “Independent Press Awards” tarafından “BK Interior Design – 2018 En iyi Kitap İç Dizayn” ödülüne layık görülmüştür.

Türkiye’de ilk defa bu kategoride en önemli ödülü ülkemize kazandıran Kahve~Topraktan Fincana eseri yurtdışından da büyük övgü almış ve kendi ülkelerinde yayımlanması için taleplerde bulunulmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük yayınevlerinden “China Light Industry Press” kitabın telif haklarını alarak Çince olarak Çin’de 2019 yılı Mart ayında kitabı Çin başta olmak üzere Uzak Doğu’da piyasaya sürecektir. Bir çok Avrupa yayınevi tarafından birden fazla dile çevrilmesi için talepler değerlendirilmektedir. İngilizce’ye çevirisi tamamlanmış olup 2019 yılı sonunda İngilizce olarak da Avrupa’da yerini alacaktır. Bir Türk’ün kaleminden Avrupa ve Uzak Doğu’nun Kültürel Mirasımız Türk Kahvemizi, kahveyi okuyacak ve bilgilenecek oluşu da ayrı bir gurur kaynağıdır.

Kahve’nin Dünya yerel yapım şekilleri ile kültürlerini ve buna bağlı lezzet tadımını keyifli bir anlatımla anlattığı, birbirinden değerli 5 şefin kitaba özel tarifleri ile sürpriz yaptığı serinin 2. Kitabı Kahve-Fincandan Lezzete Ekim 2018’den itibaren 4.000 adetli ilk baskısı ile raflardaki yerini almıştır. Kahve-Fincandan Lezzete kitabı da ilk kitap gibi Gourmand World Cookbook Awards tarafından “2019-Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı” ödülüne layık görülmüş, Temmuz 2019’da açıklanacak olan “2019-Best in the World” ödülü için 200 ülke içinde 11 ülkenin yer aldığı Shortlist’e seçilerek aday gösterilmiştir.

Halen kahve kavurma ve üretim parkuru ile bir çok firmanın danışmanlığı ve uluslararası firmaların çözüm ortaklığını yürütmekte, İstanbul 4. Levent’de GastroPlato yerleşkesi içinde bulunan Cenk Girginol Kahve Akademisi’ nde verdiği profesyonel kahve eğitimleri ile baristalar yetiştirmektedir.

Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi olarak, Türkiye’de ilk defa üniversitede tam zamanlı ders olarak uygulanan “Kahve Bilimi ve Uygulamaları” dersini vermektedir.

Cenk R. Girginol, evli ve iki kız çocuğu babasıdır. Aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesidir.
Yazarın Oğlak'taki Kitapları

%40
Kahve
Cenk R. Girginol