Kerime Nadir

1917 yılında İstanbul’da doğdu. 1935 yılında Saint Joseph Fransız Kız Lisesi’ni bitirdi ve özel öğrenim gördü. Okul çağlarında yazdığı hikâye ve şiir denemeleriyle yazı hayatına başladı. Cumhuriyet döneminin en çok okunan ve geçimini kitaplarından sağlayan ilk kadın yazarlarındandır.

Şiirle başladığı edebiyat yolculuğunda öykü ve romanlarıyla tanındı. İlk şiir ve öyküleri 1937 yılında Servet-i Fünûn, Uyanış ve Yarımay dergilerinde yayımlandı. İlk romanı Yeşil Işıklar, 1937 yılında basıldı. Bugüne kadar otuza yakın baskı yapan Hıçkırık (1938) romanı, yazarı üne kavuşturdu. Otuzu aşkın eseri sinemaya uyarlanan Nadir’in Posta Güvercini adlı romanı Fransızca’ya çevirildi ve République gazetesinde tefrika olarak yayımlandı.

Romanları Akşam, Cumhuriyet, Demokrat İzmir, Hakikat, Halkın Sesi, Hayat, Hürriyet, İstanbul Ekspres, Son Posta, Tan, Tasvir, Tercüman, Vatan, Yedigün, Yeni Gazete, Yeni İstanbul gibi dergi ve gazetelerde tefrika edildi; bu yayın organlarının tirajlarında önemli bir yükselişe neden oldu.

Kitaplarında güçlü kadın kahramanlar yarattı; duygusal, aşk ve serüven türünde romanlar yazdı. 1937 yılından 1984 yılına kadar onlarca roman, bir öykü ve edebiyat anılarını derlediği Romancının Dünyası adlı anı kitabı yayımlandı. 1984 yılında vefat ettiğinde, romanlarının baskı sayısı yüz elli altıyı, satışı beş milyon adedi bulmuştu.
Yazarın Oğlak'taki Kitapları

%30
Dehşet Gecesi
Kerime Nadir

%30
₺225,00
₺157,50