Sevim Gökyıldız

Çocukluğu Anadolu’nun çeşitli yörelerinde geçen Sevim Gökyıldız, bu sayede Türk mutfağı yemeklerini geniş bir yelpazede tanıma şansına sahip oldu. Daha sonra, yurtdışı eğitiminin bir bölümünü tamamladığı Belçika ve Fransa’da Fransız mutfağını da yakından öğrendi.

2002-2009 yılları arasında, Fransa, Annecy’de Impérial Palace’da “Afiyet Olsun” adlı gastronomik ve kültürel festivallerin, ayrıca 2012 yılında, Fransa’da çeşitli şehirlerde Türk mutfağı tanıtım etkinliklerinin düzenlenmesinde yer aldı.

Mutfak Dostları Derneği’nin yirmi üç yıllık üyesidir. On iki yıllık Başkan yardımcılığını takiben halen danışma kurulu üyesi olarak devam etmektedir.

“Conservatoire des cuisines méditerranéennes”in Türkiye kurucu üyesi; “Conservatoire Grand Sud des Cuisines de Terroir en France”ın onur üyesi; “Confrérie des Compagnons Goustevin de Normandie”nin de üyesidir.

1986’dan beri Türkçe, Fransızca çeşitli dergi ve gazetelerde yeme-içme üzerine yazılar yazmaktadır.

Paris’te “Gourmand” yemek kitapları yarışmasında İstanbul’un Kırk Yıllık 40 Lezzet Durağı ile Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. İstanbul’un Esnaf Lokantaları adlı çalışması ise en iyi yemek-gezi kitapları dalında finalistler arasında yer almıştır.

Fransızca hazırladığı, Türk mutfağını anlatan, www.cuisine-turque.com blogu vardır.
Yazarın Oğlak'taki Kitapları

%40
Sanatçı Sofraları
Sevim Gökyıldız

%40
₺40,00
₺24,00